Lesné kráľovstvo odpadkov

Na začiatok prosím ctených čitateľov, aby zatvorili oči. Máte? Teraz sa uvoľnite. Pomaly si začnite predstavovať krásnu dolinu. Z previsu dopadá na jej dno priezračný vodopád. Pestrofarebný koberec kvetov, ako vystrihnutý z Dalího najlepšieho tripu, sa vlní v miernom vánku, staré stromy sú obrastene sýto zeleným machom a vy sa prechádzate týmto úžasným miestom … a zakopnete o plechovku od piva. Pozriete dole, vytočený do biela. Plechovka sa nachádza v spoločnosti ďalších hliníkových nádob, čerstvých aj vekovitých.

Už môžete otvoriť oči. Naštve že? Mimochodom, toto nie je fantázia, len krátky kompilát viacerých zážitkov. Od plechoviek od piva na chodníkoch Malých Karpát, cez cigaretové ohorky a obaly od cukroviniek na vrchole Ďumbiera, po všadeprítomné plastové PET fľaše.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vinníkom je ľudská obmedzenosť a nekultúra. V TK Chodec sme sa však pozreli na problém bližšie a vytvorili sme takúto teóriu:

Naši predkovia už od praveku túžili po sebe čosi zanechať. Niečo, čo by pretrvalo veky. Dobrým príkladom sú nástenné maľby, či masívne kamene postavené do obrazcov. Dnešný „pračlovek“ má tiež potrebu po sebe niečo zanechať. Napríklad spomínaná plechovka spoľahlivo vydrží v lese 20 až 100 rokov. Možnosť náhodného poranenia voľne žijúcich zvierat je pravdepodobne to posledné, čo tohto „pračloveka“ trápi. Komu sa 100 rokov máli, skúša po sebe niečo zanechať v podobe plastových PET fliaš. To má o pamiatku na seba postarané na dobrých 500 rokov. A konečne niečo, čím sa skutočne dá vyrovnať nástenným maľbám (v dĺžke výdrže) – sklo. Taká fľaška od dobrej medovinky vydrží za ideálnych podmienok aj 4000 rokov.

Hoci niektorí naši prchkejší členovia by aj mali tendencie k fyzickej inzultácii podobných individuí, skončí to vždy tým, že pozbierame odpad po partii rozbujačených exotov a vynesieme ho z hôr. Poriadok však spravidla dlho nevydrží. Nehovoriac o tom, že niektoré miesta a úseky by boli aj nad sily 30-člennej skupiny s veľkokapacitným kontajnerom.

Preto by sme chceli vyzvať aj ostatných zodpovedných turistov: Zbierajte odpad aj počas vašich túr, aspoň na spiatočnej ceste, nielen v rámci „upratovacích akcií“.

I.Z. & S.J.